ALİ`M

/
20 Yorumlar

      Ve sonunda Ali`m. Duygu Ali derken ben yazardan bir kitap daha bekliyorum bu seriye. Ay aslında bir değil 256268614 kitap daha. Duygu`yu ballandıra ballandıra anlattım ve sonunda sıra Ali`me geldi. Dedim ki erkek ağızından kitap yazılınca ve yazan kadın olunca çok iyi olmuyor. Yine bük lokma büyük laf olayına geldim. Ali`nin ağızından bir kitap yazmış yazar ve yazarın kadın olduğunu bilmesem hakikaten  bir erkek tarafından kaleme alındı sanırdım. 


      İlk kural Duygu`yu okumadan Ali`mi elinize almayın. İlk kitapla olaylar başlıyor, farklı bir karakterle devam ediyor.  Bilmeyenler için ilk kitapta Duygu kendisi ve üç devesini –Sedat, Bekir ve Ali-  anlatıp bana kendilerini çokça sevdiriyor. Ali`nin de başını Aslı ile bağlayıp kitabı bitiriyor. Ama Ali`m bir kitabı hak ediyor diyor ve yazar bir kitapta ona yazıyor. İyi ki yazmış hem de.


      Ali Harem`de gördüğü mavi gözlü kızın başına bu kadar iş açacağını bilse arabasına bindiği gibi kendini İpsala gümrük kapısına doğru son hız yol alırdı. Hele Aşık olacağını bilse uzaya giden ilk mekiğe binerdi. Son durak ay. Mavi gözlüsünün başında Kız Cenap`ın adamlarını –adam kadın pazalıyor- görünce gidip yardım ediyor. Ama Aslı gibi bir cadalozla karşı karşıya kalmasına rağmen kızı bir türlü bırakamıyor, hatta yemeden içmeden uyumadan kızın başını bekliyor. Aslı`nın babası da Eski babalardan çıkınca da geriye iki seçenek kalıyor. Günlerce kız bunlarla kalınca adam soruyor. “Kızı gömelim mi, evlendirelim mi?” diye. Eee Sedat`la Bekir`in başı bağlı olunca da Aslı Ali`ye patlar. İkisi de evlenmek istemez ama ne fayda


      İkisi de evlenmek istemese de biz Ali`nin içini biliyoruz. Kızı kendince seviyor ama kızda dil zehir, bizim Ali`de yabani bir öküz türü. Herkese gülüyor iyi davranıyor, iş Aslı`ya gelince sürekli kükrüyor. Kızın yerinde olsanız çoktan bir kiralık katille anlaşıp adamı öldürtmüştünüz. Ama Ali anlattıkça siz “ah be Ali`m” diyorsunuz. Çünkü bu adam hiç sevilmemiş ve sevmemiş. Becerememesi ondan. Kimi sevdiyse hop elinden gitmiş. Hele Ali ve annesinin yaşadıkları insanın içini sızlatıyor. Aslı`yı sevdikçe ama gösteremedikçe içinizi eritiyor.


      Kitabın en güzel yanı ise Duygu, Sedat, Bekir ve Selma idi. Hatta o sayfaları iple çektim tek kelime atlamadan okudum. Komikler, sıcaklar ve çok güzeller. Bir de bizim vampir adam Levent bu kitapta bol bol vardı. Vampir adam diyorum çünkü kızları yedi yirmi dört takip etti, başlarını bekledi. İkizi mi var diye şüphelendim ama yokmuş. Adamı uyutmadan çalıştırıyorlar. Ay bir de bu Levent iki üniversite mezunu. Bir üniversite mezunu mafya duydum da iki tane bitirip mafya olan olur muymuş? Bir üzüldüğüm bizim Laz kardeşleri görememek oldu. Ama onlar yerine yenilerini ekledik onları da pek bir sevdik.  


      Duygusal, komik ve çok çok güzel bir kitaptı, tadı damağımda kaldı. Ben bundan sonra yazarın her kitabını okurum. Dili çok çok akıcı, kitapta sıkılacak satır bulamıyorsunuz. Yazarı kendine ait bir tarzı var hem ki bu çok önemli bir şey bence.  Tavsiyeme gelirsek bence almadıysanız Duygu ve Ali`mi hemen sepete ekleyip sipariş verin. Pişman olan çıkarsa oturup tartışalım. Koca okumalı günler. Duygu`dan başlayın, o kız deli.

Benzer Yazılar

20 yorum:

 1. Cok tatli bir anlatim&olmus:) okumam icin heveslendirdiniz tesekkur. Ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülin Dünyası,
   Merhaba. Çok teşekkürler =) Umarım okurken de beğenirsiniz.

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. sürekli yeni kitap alıp durduğum için duygu da alim de öylece duruyor. yeni hep daha değerli oluyor ya o hesap hep son aldıklarımı okuyorum ama duygu ve alim kocaman bi alışverişin ardından gelince o aldıklarım bitmeden yenileri geldi derken kuma üstüne kuma. benden önce arkadaşım okudu hatta benden alıp ama başlayamadım bir türlü :D
  senin de yazman sanırım bir işaret oldu umuyorum yoğunluk başlamadan ben de hem duyguyu hem de alimi okurum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Chadaqiel,
   Okumalısın bak bu işaret. Hem keyfinde yerine gelir.
   O durum bende de çok oluyor. Sonra arkada okunmamışlar ordusu kalıyor.=)

   Sil
 4. Resimlerle anlatıyosun ya böyle çok hoş geliyo gözüme :)
  Malesef ben kitapları biraz kapaklarına göre seçiyorum. Çok yanlış ama vazgeçemiyorum işte. Mesela bu kitabı görsem bakmam. Ama içeriği gayet güzel. Sanırım bu takıntımla mücadele etmeliyim. Bir sürü kitap kaçırıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dördüncü Tekil Şahıs,
   Bende kapağa göre seçiyorum çok ama ilk kitap olan Duygu`nun kapağa tav oldum ben. =)
   Evet kaçırıyorsun kaçırıyorum. Ama bak Duygu ve Ali`m i dene bence =)

   Sil
 5. son zamanlarda iyi okuyon ama di miiii.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deep,
   Okul açılınca direk dibi gördü. Haftada bir buçuk =)

   Sil
 6. son zamanlarda iyi okuyon ama di miiii.

  YanıtlaSil
 7. kitabı okumadım ama öyle bir anlattın ki acayip merak ettim doğrusu
  bir bakalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. safransarı,
   Ağızımı şapırdata şapırdata anlatıyorum ondan sanırım =)

   Sil
 8. Gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş , merak ettim :)
  Sizi takibe aldım, bende bloguma beklerim ..
  http://yagmur-serhats.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağmur Serhat
   Merhaba, hoş geldin =)
   Teşekkürler=) Severek okudum ben =)
   Tabi bende gelirim =)

   Sil
 9. Merak uyandırma, tatlı anlatım.
  Kitapları bitirmek için bolca vakit istiyorum.
  Duygu idi değil mi bakiciğimmm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muptezel,
   Tembel bloger ben bak yorum kaçırmışım hemde dövülecek cinsten gün olmuş =)
   İlk önce özürlerimi beyan ederim =) Affedilmeyi umuyorum =)
   Duygu evet =) Ama ilk Duyguyu oku. Kız deli zaten. Sağı soluda belli değil. Sen seversin bak senin kalemin tam. =)

   Sil
  2. Özür mü :$
   Deme öyle şeyler kuzum :)
   unuttuk bak orayı :)

   İlk duyguyu alayım ben o zaman dur babamın karta :p

   Sil
  3. Muptezel,
   Duyguyu okuyunca nasıl buldun yorumunu beklerim =)

   Sil
 10. bazen erkek yazarlarda iyi kadın karakterler yaratabiliyorlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maviye iz süren,
   Ne alaka diceksin ama yazar deyince ilk aklıma erkek figürü geliyor. Klasiklerden kaynaklı sanırım =)
   Erkek kadını iyi çiziyor ama kadın sanki erkeği anlamakta ya da yansıtmakta zorlanıyor. Ona olmayacak vasıflar hareketler veriyor gibi geliyor hep.

   Sil